Adelka ma 9 miesięcy. Bardzo szybko po narodzinach okazało się, że ma SMA typu 1. Radość z pojawienia się na świecie córeczki błyskawicznie zamieniła się w rozpacz. Diagnoza wyjaśniła, dlaczego Adelka nie ma siły podnieść główki, nie uśmiecha się, jest słaba i wiotka.

- Nasza dlugo wyczekiwana córeczka, Adela, urodziła się 3 lipca 2020. - opowiada mama Adelki Natalia.


- Miesiąc później zaczęła słabnąć w oczach. Badania kliniczne trwały miesiąc i przyniosły złą wiadomość. - dodaje ze łzami w oczach


Adelka ma SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, ciężką chorobę rzadką, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni szkieletowych, a w ostateczności – do częściowego albo całkowitego paraliżu.
Życie z dzieckiem z SMA oznacza ciągłą walkę o wzmocnienie mięśni. Walkę skazaną na klęskę, SMA nieleczone prędzej czy później prowadzi do zaniku mięśni.
Adelka nie rozumie co się z nią dzieje. Męczące, intensywne ćwiczenia sprawiają jej ból. Płacze i patrzy na rodziców w niemym błaganiu o pomoc.


- Nie potrafimy przestać myśleć o tym, że to my przekazaliśmy Adelce wadliwy gen, że to przez nas cierpi. - mówi Natalia


Adelka dostaje Nusinersen, pierwszy na świecie lek opracowany w celu przyczynowego leczenia rdzeniowego zaniku mięśni. Lek ten spowalnia, ale nie zatrzymuje postępów choroby. Lek podaje się przez zastrzyk bezpośrednio w rdzeń kręgowy, co dla Adelki oznacza potworny ból.
Jedyna nadzieja w najnowszym leku opartym na terapii genowej. Wiemy już, że lek pomaga natychmiast po podaniu. Dzieci, które otrzymały dawkę Zolgensmy, już po kilku godzinach zaczynają inaczej funkcjonować, siadają, raczkują. W Polsce ten lek jest nierefundowany i jedyne co można zrobić to zebrać pieniądze w publicznej zbiórce.
Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc.
Czas nagli, bo lek musi być podany, zanim dziecko osiągnie wagę 13,5 kg.
Wierzymy głęboko, że Adelka dostanie lek i szansę na normalne życie.

maj 2021

Historia Adelki w TVP Info
Historia Adelki w TVP Info
Historia Adelki w TVP Info

Historia Adelki w TVP Info

SMA nie czeka. Niszczy połączenia neuronów i zabiera małej Adelce sprawność. Maleństwo nie rozwija się fizycznie tak jak jej rówieśnicy mimo intensywnej rehabilitacji. Tylko terapia genowa Zolgensma daje nadzieję na zwycięstwo w walce z chorobą.

Adelka miała dużo szczęścia gdy jej rodzice zdecydowali się przyjechać do Polski. Na Ukrainie nie leczy się SMA. Natalia i Andrzej dowiedzieli się o chorobie córeczki pół roku temu. Adelka nie podnosi rączek, główki, nie potrafi się przewrócić na bok. Wokół rodziny skupiona jest grupa wolontariuszy, który pomagają rodzinie w nawigacji po polskim systemie służby zdrowia. Obejrzyjcie reportaż o Adelce w TVP Info z 22 maja.

 

maj 2021

Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!
Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!

Adelka z rodzicami w Sprawie dla Reportera!

Ludzie dobrej woli, Anioły Adelki, walczą o jej życie. Wczoraj w Sprawie dla Reportera cała Polska poznała dramatyczną historię malutkiej Adelki. Ta historia dzięki Wam może zakończyć się dobrze.

Rodzice Adelki pochodzą z Ukrainy. Adelka jest ich drugą córką. Na Ukrainie mieli dobre życie - pracę, zawód, rodzinę. Gdy u Adelki zdiagnozowano SMA okazało się, że na Ukrainie nie ma żadnych lekarstw ani metod leczenia SMA. Dzieci takie jak Adelka skazane są na śmierć. Dlatego rodzice Adelki sprzedali wszystko, zostawili na Ukrainie pod opieką babci starszą córeczkę i przyjechali do Polski szukać ratunku dla córeczki. Tato Adelki pracuje rozdając ulotki. Wszystko po to, by mieć ubezpieczenie społeczne i możliwość leczenia Adelki Nursinersenem, refundowanym lekiem, który ogranicza postępy straszliwej choroby. W Polsce doświadczyli ogromnej życzliwości i wsparcia. Na rzecz zbiórki prowadzone są licytacje. Przedmioty na licytacje bez wahania oddali znani sportowcy tacy jak Artur Gortat, Kuba Przygoński, drużyna piłkarska Legia Warszawa. W programie Elżbiety Jaworowicz, obok rodziców Adelki, wystąpiły wolontariuszki pomagające Adelce.

- Każde dziecko jest małym cudem i wszyscy powinniśmy dbać o dzieci bo to od nich zależy czy świat będzie lepszy. - mówi jedna z wolontariuszek.

Program Sprawa dla Reportera można obejrzeć tu:

https://vod.tvp.pl/video/sprawa-dla-reportera,06052021,53329137

 

Caritas Archidiecezji Warszawskiej

Zbiórka została zakończona!
Dziękujemy wszystkim za pomoc!

359 603,00 zł uzbierana kwota

763 liczba ratujących

Pomagaj dalej